BAMBERGKostel sv. Martina je centrální sakrální stavbou v centru Bamberka. Díky jedinečným architektonickým i akustickým vlastnostem se tento kostel stal nejen duchovním, ale i uměleckým a hudebním centrem ve středu města. Poslední z velkých nástrojů Georga Friedricha Steinmeyera z roku 1894 disponuje zvukovým bohatstvím německé pozdní romantiky, je ale „otevřený“ i mnoha skladbám barokním i moderním. Od roku 2016 je v prostorách kostela k dispozici i pozitiv z dílny firmy Hey, vhodný pro koncerty komorního typu, nebo jako doprovodný nástroj pro basso continuo. V roce 2014 vznikla koncertní řada „Musik in St. Martin für St. Martin“, jejíž patronkou se stala ministryně zdravotnictví Bavorska, Melanie Huml. Tato koncertní řada nabízí varhanní koncerty sólové i v kombinaci s dalšími nástroji a zpěvem. Hlavní významové těžiště koncertů vyplývá z blízkého sousedství k České republice, četných kontaktů s českými hudebníky, a ze skutečnosti, že Bamberg je partnerské město Prahy 1. Koncertní řada zahrnuje devět koncertů ročně.

Organizace a dramaturgie: Prof. DDr. Ulrich Theißen, ve spolupráci s Förderverein St. Martin Bamberg e.V.
Kontakty: ulrich.theissen@sbg.ac.at; schley.reindl@gmail.comBRATISLAVA - VARHANNÍ FESTIVALBratislavský organový festival nadviazal r. 2012 na jeden z najvýznamnejších hudobných festivalov na Slovensku, na Dni organovej hudby – podujatie s viac než 30-ročnou históriou, konajúce sa v Hudobnej sieni Bratislavského hradu. Okrem klasických organových recitálov ponúka BOF vlastné projekty s dôrazom na súčasnú hudbu, často netradičné kombinácie organu s inými nástrojmi a crossoverové koncerty prekračujúce hranice klasickej hudby. Aj naďalej je hlavným miestom koncertov Hudobná sieň Bratislavského hradu, no Bratislavský organový festival expanduje aj do iných hudobných sál v hlavnom meste. Festival trvá dva týždne počas letných prádznin, zvyčajne v júli.

Umelecký riaditeľ: Marek Vrábel
Producentka: Andrea Serečinová

Kontakty: mjuzik@mjuzik.eu, andrea.serecinova@profi.sk,
00421 905 397306,
www.bof.mjuzik.eu

www.facebook.com/BratislavskyOrganovyFestivalBRNOBrněnský varhanní festival se pořádá každoročně od roku 1981 a za léta své existence se stal prvořadou příležitostí představující současnou špičku interpretů všech generací z celého světa. Pod uměleckým a dramaturgickým vedením známé brněnské varhanice Hany Bartošové nabízí programy koncertů možnost vyslechnout atraktivní průřez varhanním dílem skladatelů od baroka po 21. století. Festival se řadí mezi oblíbené akce, které přinášejí pravidelné obohacení červnových večerů. Dlouhá doba existence dokazuje, že varhanní hudba se v Brně a okolí těší neustále zájmu publika a přitahuje posluchače všech věkových kategorií.

Kontakt :

Hana Bartošová
brt@volny.cz
www.varhany.nomi.cz


ECHTERNACH - Varhanni létoTourist Office Echternach ve spolupráci s farností v Echternachu Vás zvou na „Varhanní léto v Echternachu“, které se koná od roku 2015 vždy od konce srpna do poloviny září pod uměleckým vedením Paula Kaysera. Každoročně jsou v této koncertní řadě nabízeny varhanní recitály mezinárodního renomé. „Varhanní léto v Echternachu“ je součástí cyklu „Varhanní léto v porýnských klášterech a chrámech“. V rámci této kooperace se konají koncerty v Altenberském dómu, Himmerodu, Kyllburgu, Manderscheidu, v Maria Laach, Marienstattu a Echternachu. Od roku 2016 mají organizátoři tu čest, být součástí mezinárodního sdružení „Organ Festivals“. Echternach, jakožto nejstarší město Lucemburska se středověkým ambientem, patřícím do seznamu světového dědictví UNESCO, tvoří ideální prostředí pro tyto varhanní koncerty.

Kontakt:
Tourist Office Echternach
00352 720230
info@echternach-tourist.lu 


Paul Kayser
contact@paulkayser.lu

www.echternach.tvHAVÍŘOV - International festival VOX ORGANIMezinárodní varhanní festival VOX ORGANI, pořádaný v nejmladším městě České republiky v Havířově, vznikl v roce 2010. Varhanní koncerty jsou realizovány, v porovnání s většinou varhanních projektů neobvykle, v komorním prostředí koncertního sálu Kulturního domu Radost v Havířově, jež se řadí ke kulturním památkám České republiky.

Komplexní organizací nejméně čtyř koncertů, nástrojově primárně obsazených varhanami, v podzimním období je zamýšleno rozšíření kulturního programu ve městě i kraji pro všechny věkové kategorie milovníků varhanní hudby. Koncepce připravovaných koncertů počítá s využitím moderního technického vybavení sálu (prostorového uspořádání a světelného parku) a interpretační různorodostí ve smyslu výběru repertoáru i kombinace doprovodných hudebních nástrojů.

Pořadatelem je Městské kulturní středisko Havířov, příspěvková organizace města Havířova, uměleckou dramaturgyní festivalu je Kateřina Chroboková.

Kontakt:

Městské kulturní středisko Havířov

Hlavní třída 31a, 736 01 Havířov

www.mkshavirov.cz

organizace festivalu: Monika Hrabalová, hrabalova@mkshavirov.cz

umělecký dramaturg festivalu: Kateřina Chroboková, katerina.chrobokova@seznam.cz

Řím - Mezinárodní varhanní festivalMezinárodní letní varhanní festival v Římě se koná každoročně v červenci již od roku 2004, v překrásných chrámech historického centra.
Po 13 let hostil tento festival nejproslulejší mezinárodní varhaníky, jako například Jean Guillou, Jean-Paul Imbert, Thomas Trotter, David Briggs, John Scott, Christopher Herrick, Stephen Tharp, Colin Walsh, Roger Sayer, Daniel Zaretsky, Willibald Guggenmos, Gerard Brooks, Hans Uwe Hielsher nebo Alessandro Bianchi.
Pod uměleckým vedením italského varhaníka a skladatele Marco Lo Muscia jsou v rámci festivalových koncertů zastoupeny veškeré hudební styly: od středověku až po současnou dobu, částečně s důrazem na soudobou hudbu, transkripce a „cross-over“.

Kontakt: Marco Lo Muscio : info@marcolomuscio.com +39 349 4030660.
Facebook

SLAVONICE - INTERNATIONAL MUSIC FESTIVALFestival Vivat varhany vznikl v roce 2010 a je věnován slavným, především tuzemským varhaníkům. Genius loci města, spolu s velkou škálou dostupných nástrojů, se stal ideálním místem pro varhanní koncerty. Festival je organizován občanskou organizací Czech Culture.

Slavonice jsou město které stojí za zmínku, jeden z renesančních skvostů jihozápadní Moravy. Kostel Nanebevzetí Panny Marie s jeho dominantní věží se nachází mezi dvěma náměstími.

Kontakt: Ilona Hronková, e-mail: hronkova@ceske-kulturni-slavnosti.cz, ph: +420 777616888
Head of Arts: Jan Páleníček, e-mail: palenicek@ceskakultura-os.cz, ph: +420 777838016Stockholm International Organ Festival OrganSpaceDiscover the beautiful capital of Scandinavia and many of its magnificent instruments during the festival OrganSpace Stockholm, which takes place every second year in September. Many concerts performed by international organ stars, in churches and Stockholm's famous Town Hall. Join our gatherings with organists and organ connoisseurs! Entrance free to all concerts.


www.organspace.seTRNAVA (SLOVENSKO)Trnavské organové dni založil v roku 1996 slovenský koncertný organista Stanislav Šurin. Tento medzinárodný festival sa koná v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave (najstaršom kráľovskom meste na Slovensku), kde sa nachádzajú dva unikátne originálne zachované historické organy, organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783 (I/8) a veľký romantický organ Rieger Otto Budapest z roku 1912 (III/45). Festival ponúka 7 koncertov počas mesiacov august a september. Počas viac než dvadsaťročnej histórie tohto podujatia sa tu predstavilo množstvo vynikajúcich umelcov, ako napr. Olivier Latry, Daniel Roth, David di Fiore, Petr Eben, Marek Eben, Ivan Sokol, Ján Vladimír Michalko, Monika Melcova a ďalší.

www.bachovaspolocnost.skWÜRZBURG, chrámová hudba na „Mariannhill“pod tímto titulem se konají v klášterním kostele na "Mariannhill" ve Würzburku varhanní, sborové i orchestrální koncerty. Ve středu pozornosti stojí varhany firmy Steinmeyer, postavené v roce 1949 (III/55). Tento nástroj je známý široké veřejnosti jako jedno z nejvýznamějších svědectví poválečného varhanářství a přitahuje pozornost návštěvníků z celého světa.

Tuto koncertní řadu zinicioval v roce 1999 varhaník Rudolf Müller u příležitosti 50. výročí postavení těchto varhan. Vedle recitálů četných hostujících varhaníků z celé Evropy se staly zejména každoroční koncerty pro děti, jakožto předvánoční improvizační koncerty, stálou součástí koncertní řady na "Mariannhill".

Kontakt: www.kirchenmusik-mariannhill.de